ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI


ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

 İçerdiği antioksidanlar sayesinde kalp-damar hastalıkları ve kansere 
karşı koruyucu bir etki  gösterir.

* Zeytinyağı içerdiği yüksek omega 3 oranıyla beyin gelişimini desteklemektedir.

* Zeytinyağı, kemik gelişimine katkı sağladığı gibi yaşlanmayı da önler.

* Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde faydalı olduğu belirlenmiştir. Kalp krizi riskini azalttığı yapılan deneyler sonucu kanıtlanmıştır.

* Zeytinyağı anne sütüne en yakın özelliktedir. Zeytinyağının içeriğinde % 80 oranında bulunan "Oleik asit" anne sütündeki en önemli yağ asidi olup, bebeğin sinir dokularının gelişimini sağlar.

* Önemli kanser ilacı köpek balığı kıkırdağıdır. Köpekbalığındaki squalene adlı madde sızma zeytinyağında bol miktarda bulunur Günde 100 cl . zeytinyağı tüketimiyle köpekbalığı kıkırdağından alınacak kadar squalene alınır.

* A,D,E ve K vitaminleri sayesinde hücreleri yeniler. Bu nedenle doku organlarının yaşlanmasını geciktirir.

* Zeytinyağı çocuklarda kemik ve diş gelişimini arttırır. Buna karşın yaşlılarda ise kemik erimesini (osteoporozu) azalttır.

* Cilde ve saça  güzellik katar. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve pürüzsüz bir görünüm verir.

  * İyi kolestrolü (HDL) yükseltir. Kötü kolestrolü (LDL) düşürür.

* Yiyeceğin yanı sıra merhem olarak da kullanılan zeytinyağı;tahrişin neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan bir losyondur. 

* Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir gelecek için dengeli bir beslenme açısından günde en az 2-3 yemek kaşığı (50-60 gr) zeytinyağı tüketilmesi  gerekmektedir.

* Sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen zeytin ve zeytinyağı mide asidini azaltarak, mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı korur.

* Zeytinyağı diğer yağlardan farklı olarak, hiçbir kimyasal işlem görmediğinden meyve suyu gibi, çiğ ve taze olarak tüketilebilen tek yağdır.

* Zeytinyağı hazmı en kolay olan yağdır.Bu kategoride ürün bulunamadı.